content-left-bg.png
content-right-bg.png

Our staff

WebPartZone1_1
PublishingPageContent


​ ​ ​ ​
​School Administration ​​
​Position Staff Member
​Principal  Allan Evans
​Deputy Principal - Junior Secondary  Nathan Hustler
​Deputy Principal - Middle Secondary (Acting) ​Adam Kehl
​Deputy Principal - Senior Secondary  ​Casey Subke
 
 
 
​ ​ ​ ​ ​
​Head​s of Department ​​
​Departmen​t ​Staff Member
​Business and Digital Technologies Roz Norgaard
​English Katie Johns​
​Health and Physical Education (Acting) Cameron Frost
​Humanities (Acting) Anthea Bates
International Schools​ ​​Roz Norgaard​
Mathematics ​Aaron Parrish
Practical Technology​ Veronica Farina​
Science​ ​Shelley De Ruyter
​Special Education Robyn McMinn​
​Teaching and Learning Michelle Dalton
​The Arts and Languages  Rose Rush
Vocational Education and Training (VET) Shauna Fowler
​Wellbeing Rebecca Shadlow
 

  

​ ​ ​ ​
​Student Support Services Team ​ ​
Position​ ​Staff Member​
​Chaplain Kathryn Cumming
CEC. Community Education Counsellor Gerry De La Cruz
​Defence School Mentor Ceri Briant
​Guidance Officer
(Years 8, 10 & 12)
Astrid Neiberding
Guidance Officer
(Years 7, 9 & 11)
Helen Murdoch
​School Nurse Tania Smith
​Year 7 Coordinator ​Matthew Smith
​Year 8 Coordinator Sarah Jorgensen
​Year 9 Coordinator Mell Richter
​Year 10 Coordinator Nick Pecchiar
​Year 11 Coordinator ​Garrett Mckenzie
​Year 12 Coordinator ​Garrett McKenzie
​Youth Support Coordinator Anthony Steele
 

  

Teaching Staff
Staff Member ​Key Learning Areas
Allan, Lauren ​The Arts,                                               Music Coordinator
Alloway, Sharna ​HPE, Practical Technology
Atkinson, Sarah ​Science, VET
Bates, Anthea ​English, Humanities
Bickle, Ken ​Business, Humanities
Blacklock, Shayne ​Practical Technology
Bowe, Annie ​Mathematics, Science
Buckley, Lisa ​English, Humanities
Clarke, Jessica English, Humanities
Cormick, Ben​ ​Business, Humanities
Dalton, Michelle ​English, Legal Studies
De Ruyter, Shelley ​Science
Doma, Haruka ​Japanese
​Edmond, Mariana ​Mathematics
Fan, David ​English
​Farina, Veronica ​Practical Technology, The Arts, VET
Fergusson, Natalie
Fowler, Shauna ​English, Humanities              
Frost, Cameron ​HPE, Science                        Year Level Coordinator Year 11
Gowdy, Steve ​Business, Humanities, Mathematics, VET
​Gray, Vikki ​Japanese                        International Schools Coordinator
Hall, Stephanie ​Mathematics, Science
Holman, Chris ​Mathematics, Science, Special Education
Horrell, Paul ​English, Film, TV & New Media
Hustler, Nathan ​DP. Junior Secondary (Years 7 & 8).     International Schools
Jackson, Derren ​The Arts, VET
Jorgensen, Sarah ​English, Humanities                 Year Level Coordinator. Yr 8
Johns, Katie ​Business, English                                                    
Kadvany, Rebecca ​HPE, Science
Kehl, Adam ​HPE
Kirk, Kristy ​English, Legal Studies
Laskey, Shane ​HPE
Leeton, Tatham ​Mathematics, Science
​Leviston, Dana​ ​LOTE - Chinese
Lodewyk, Louella​ ​STLAN
Maxwell, Brad ​Digital Technology, Mathematics, Science
McCullough, Janelle ​Humanities, VET
McDonnell, Ryan ​English, Humanities
McEntyre, Eric ​Mathematics, Science,
McKenzie, Garrett ​Business, English, VET.  Year Level Coordinator.  Yr 11 & 12
McMinn, Robyn ​Special Education
Miles, Jacob​ ​Business, English                      
Morgan, Ashley ​Practical Technology, HPE
Morrison, Leah ​HPE, Mathematics
Musumeci, Jo ​Science
Nedwich, Sally ​English, Humanities, Special Education
Noack, Kim ​English, Humanities
Norgaard, Roz​ ​Business, Digital Technology
Parrish, Aaron ​Mathematics
Paul, Leanne The Arts​
Pecchiar, Nick ​Practical Technology, HPE.      Year Level Coordinator.  Yr 10
Ramsbotham, Graeme ​Practical Technology, VET
Richardson, Shane ​Business, English, Humanities.                  
Richter, Mell​ ​Mathematics, Science               Year Level Coordinator. Yr 9
Roberts, Andrew ​Practical Technology, VET
Rush, Rose ​The Arts
​Russell, Leanne ​English
Shadlow, Rebecca ​HPE                                        
Short, Stephanie Mathematics, Science​
Smith, Matthew ​Mathematics, Science               Year Level Coordinator. Yr 7
Smylie, Sheree Mathematics, Science​
Stevenson, Rebecca​ ​The Arts
Stewart, Nicholas ​Digital Technology, Mathematics, Science
Strachan, Andrew ​Mathematics, Science
Subke, Casey ​DP Senior Secondary.                              QCE Coordinator
Sullivan, Amber ​English
Temple, Paul ​The Arts
Van Akkeren, Michael ​English, Humanities
Wallace-Smith, Kylie ​The Arts
Welsh, Andrew ​HPE, Science.                                      Sports Coordinator
Whiting, Michael ​Mathematics                            
Wickland, Natasha ​English, Humanities
Williams, Annalea ​HPE, Science, VET 
Yeo, James​ HPE, Science​
Zhu, Eddy ​LOTE - Chinese
 

 

​Support Staff
Staff Member ​Position
​Briant Ceri ​Defence Transition Mentor
​Browne, Carmen
​Science Technician
​Chick, Emily ​Science Technician
​Cumming, Kay ​Chaplain
​Dove, Alyson ​PA - Principal and Deputy Principal (Junior School)
Driehuis, Sonya ​Library Aide
Hillyer, Steven ​Facilities Officer
Jones, Donna Rolls Officer
​Keough, Tayla
​Accounts Payable Officer
McIntyre, Nadine​ ​​International Schools, Homestay Coordinator
McMinn, Alisha​ ​PA - Deputy Principal (Senior and Middle School)
​Murdoch, Helen
​Guidance Officer (Years 7, 9, 11)
​Neiberding, Astrid ​Guidance Officer (Years 8, 10, 12)
Nicolosi, Melanie​ ​HR Officer
Patrick, Aaron ​Groundsman
​Smith, Tania ​SBYHN (School Based Youth Health Nurse)
​Sorensen, Louise ​Community Liason Officer
​Thompson, Sabrina
​Accounts Receivable Officer
 

​ ​​​​​​​​​​​​​​

WebPartZone1_2
WebPartZone2_1
WebPartZone2_2
WebPartZone2_3
WebPartZone3_1
WebPartZone3_2
WebPartZone3_3
WebPartZone3_4
WebPartZone4_1
WebPartZone5_1
WebPartZone5_2
WebPartZone6_1
WebPartZone6_2
WebPartZone7_1
WebPartZone7_2
WebPartZone8_1
WebPartZone8_2
WebPartZone9_1
Last reviewed 28 May 2020
Last updated 28 May 2020